fbpx

SARDYNIA NIE TYLKO LATEM!
UNLIMITED TRAVEL SARDINIA

Transfery – Wycieczki – Usługi turystyczne na Sardynii

Na wakacje na Sardynii wybierz Unlimited Travel Sardinia!

SARDYNIA NIE TYLKO LATEM!

Sardynia zwykle kojarzy nam się z pięknymi plażami, słońcem, szmaragdową wodą, miejscem, do którego warto wybrać się na wakacje.

Owszem, Sardynia to także cudowne plaże oraz krystalicznie czysta woda, nie bez powodu nazywana jest ‘Karaibami Europy’, ale nie tylko.

W tym artykule podam wam 5 motywów dla których warto przybyć na wyspę, nie tylko w okresie letnim.

1. Zabytki

Sardynia charakteryzuje się ogromną ilością miejsc archeologicznych oraz historyczno-artystycznych, rozmieszczonych na całym terenie wyspy. Pochodzą one z różnych epok historycznych jakoże wyspa, posiada niesamowicie ciekawą i bogatą historię, której głębsze poznanie pozwoli Wam także zrozumieć mentalność lokalnych mieszkańców.

Każdy z odwiedzających znajdzie tutaj coś dla siebie, począwszy od zabytkowych kościołów skończywszy na punktach archeologicznych, obecnych tylko na Sardynii.

Wyspa cieszy się także zabytkami archeologii przemysłowej związanej przede wszystkim z działalnością górniczą.

Nie mówimy tutaj tylko o opuszczonych budynkach, przekształconych często na muzea, będące kiedyś kopalniami, ale także o interesujących miejscach takich jak słynna galeria Porto Flavia, bogata w historię ale jednocześnie niesamowicie sugestywna pod względem krajobrazowym.

Kolejnym punktem są zabytki naturalne takie jak groty, dostępne zarówno od strony morskiej jak i lądowej, miejsca takie jak ‘paesi fantasma’ czyli miejscowości opuszczone, niezamieszkane, robiące niesamowite wrażenie, jak na przykład Gairo Vecchio, czy tez ‘paesi museo’ czyli muzea pod gołym niebiem, a mianowicie miasteczka, charakteryzujące się szczególnie muralami, które pokrywają domy opowiadając nam poprzez to historię oraz tradycje lokalnych mieszkańców – jak na przykład San Sperate.

I tak jak widzicie można by wymieniać w nieskończoność, co warto zwiedzić na Sardynii.

Oczywiście nie zapominając o licznych muzeach archeologicznych, etnograficznych, muzeum plecionki śródziemnomorskiej w Castelsardo, muzeum masek śródziemnomorskich w Mamoiada, muzeum korka w Calangianus czy o starówkach, dzielnicach historycznych miast takich jak na przykład Cagliari, Iglesias, Bosa, Castelsardo czy Alghero.

2. Tradycyjne wydarzenia lokalne

Feste oraz sagre, tak nazywają się słynne festyny, imprezy lokalne, charakteryzujące każde miasto, miasteczko oraz wioski na wyspie.

Na Sardynii co roku odbywa się około 1000 uroczystości religijnych i świeckich, które do dziś świadczą o bardzo starożytnych i różnorodnych tradycjach lokalnych.

Kto bierze udzial w takich festiwalach może zanurzyć się w starożytnej kulturze i poznać początki niektórych zwyczajów. Często obrzędom takim towarzyszą tańce w bogatych, tradycyjnych strojach, ponadczasowe konkursy poetyckie, wyścigi dzikich koni, parady folklorystyczne w drogocennych i kolorowych strojach.

Jednym z najsłynniejszych wydarzeń tego typu jest niewątpliwie Sagra di Sant’Efisio w Cagliari, obchodzona 1 maja, począwszy od 1656 roku, ale nie tylko. Bardzo ważne są także Faradda de Li Candelieri czy Cavalcata sarda w Sassari, Sagra del Redentore w Nuoro, obrzędy wielkiego tygodnia, szczególnie charakterystyczne w Castelsardo, Corsa degli scalzi w Cabras i tak możnaby pisać i pisać…

Na szczególną uwagę zasługuje sardyński karnawał, który na pewno różni się od tradycyjnie obchodzonego karnawału.

Jest on obchodzony w każdej części wyspy, w inny sposób.

Mamy karnawał w centralnym podregionie Barbagia, który charakteryzuje się postaciami karnawałowymi dość specyficznymi, ponurymi, wręcz niektórzy twierdzą – strasznymi; słynna Sartiglia – obchodzona w miejscowości Oristano, charakteryzująca się niesamowicie barwnym turniejem jezdzieckim, pochodzenia katalońskiego, w którym jeźdźcy pędzący na koniu mają za zadanie zdobyć wiszącą gwiazdę.

Ale nie brakuje także miejscowości, które obchodzą karnawał bliższy naszej wyobraźni, czyli karnawał kolorowy, z przebranymi i pomalowanymi postaciami, tak jak na przykład w Tempio Pausania.

Okres karanowałowy rozpoczyna się oficjalnie na Sardynii w noc świętego Antoniego z 16 na 17 stycznia i trwa aż do środy popielcowej.

Oczywiście każdemu z tych wydarzeń towarzyszy impreza, biesiada angażująca wszystkich obecnych.

Bardzo ważnym, przyciagającym także wielu turystów wydarzeniem jest słynny festiwal Autunno in Barbagia, czyli ‘Jesień w Barbagii’, mający miejsce od września do grudnia w podregionie Barbagia.

Co weekend w jednym z miasteczek tego właśnie podregionu odbywają się tak zwane ‘cortes apertas’ czyli otwarte podwórza, dzięki czemu przyjezdni mogą lepiej poznać lokalne zwyczaje, codzienne życie mieszkanców, spróbować tutejszych specjałów kuchni oraz spróbować dobrego wina.

Wszystko to w towarzystwie muzyki, czesto występów, pokazów a nawet koncertów.

3. Pogoda i klimat

Niewątpliwie klimat i pogoda wpływają w dużym stopniu na wybór destynacji, planując jakikolwiek wyjazd.

Na Sardynii panuje klimat śródziemnomorski, przez co szczególnie w miastach przybrzeżnych występują łagodne zimy, z temperaturami rzadko spadającymi poniżej zera, natomiast lata są przy tym suche i gorące, często z temperaturami powyżej 35 stopni.

Oczywiście Sardynia to nie tylko morze, i biorąc pod uwagę górzyste tereny, szczególnie w centralnej części wyspy, tutaj w miesiącach zimowych możemy spotkać śnieg a temperatury spadają nawet do -10 stopni.

Opady występują głównie w okresie od października do kwietnia, a okres o maja do września uznawany jest bardziej za okres suchy, bezdeszczowy.

Sardynia to także bardzo wietrzna wyspa – dominują tutaj wiatry takie jak mistral oraz ponente.

Dające ulgę w lecie, natomiast zimą niekoniecznie przyjemne.

4. Jedzenie i dobre wino

Jeden z najważniejszych punktów każdego wyjazdu.

Sardynia cieszy się niesamowicie zróżnicowaną kuchnią. Bedąc wyspą oblaną z każdej strony wodą, nie może zabraknąć tutaj owoców morza. Szczególnie w miastach przybrzeżnych dominują na przykład takie dania jak Cozze czyli mule w różnej postaci, aragosta alla catalana czyli langusta po katalońsku szczególnie polecana w okolicach Alghero i Castelsardo, spaghetti alla bottarga, czyli nic innego jak spaghetti z tak zwanym sardyńskim kawiorem, produkowanym z cefala pospolitego szczególnie w okolicach miejscowości Cabras, czerwony tuńczyk, ‘i ricci’ czyli jeżowce to tylko niektóre z przysmaków jakie oferuje Sardynia przybrzeżna.

Natomiast należy zaznaczyć, że mimo wszystko tradycyjna i oryginalna kuchnia sardyńska jest kuchnią opartą na mięsach, w szczególności słynne ‘porceddu’ czyli prosiaczek mleczny pieczony na rożnie, czy też duszona baranina, na wędlinach domowej roboty, serach, w szczególności sery owczepecorino’.

Oczywiście, nie może zabraknąć tutaj także ‘pasty’, wkońcu Sardynia należy do Włoch!

Prawie każdy podregion na wyspie ma swoją typową pastę lub też ‘ravioli’ – i tak na przykład bardzo znany jest mały makaron ‘malloreddus’ na południu wyspy, ‘culurgiones’ czyli pierożki z serem, ziemniakami oraz miętą w podregionie Ogliastra, ‘fregula’, czyli drobny makaron przypominający kaszę, czy też ‘maccarones de busa’, podawany na różne sposoby, w zależności od gustów.

Sardynia jest porośnięta przez makię śródziemnomorską, dlatego mamy tutaj mnóstwo roślin endemicznych, takich jak mirt czy ‘corbezzolo’ czyli chruścina jagodna, z których często robione są dżemy, miody, desery czy też lokalne nalewki.

Oczywiście Sardynia posiada swoje lokalne szczepy winorośli, dzięki czemu produkuje doskonałe wina lokalne. Nie tylko czerwone takie jak Cannonau czy Carignano, białe takie jak Vermentino czy Nuragus ale także wina deserowe, czego doskonałym przykładem jest znana wielu z was Malvasia di Bosa, idealnie pasująca do sardyńskich słodkości.

Bardzo popularne są tutaj wyjazdy enogastronomiczne, w których uczestniczy coraz więcej osób. Na Sardynii jest wiele laboratoriów sera, winnic, zakładów produkujących lokalne nalewki, przetwory, można uczestniczyć w zbiorze oraz produkcji wina, oleju, próbując przy tym w każdej części wyspy, jej lokalnych specjałów, ktore gwarantuje Wam są naprawdę zróżnicowane.

5. Natura i sport

Kto kocha naturę i sport na pewno na Sardynii znajdzie raj na ziemii.

Począwszy od cudownego wybrzeża, piaszczystego i skalistego na przemian, skończywszy na pięknym Parku NarodowymParco Nazionale del Golfo di Orosei e del Gennargentu’, który obejmuje zarówno część górzystą jak i morską, gdzie często organizowane są spacery, wyprawy trekkingowe, wycieczki rowerowe, wycieczki konne, wspinaczki, szczególnie polecane te przy wybrzeżu, ze względu na zapierające dech w piersiach widoki.

Oczywiście to nie jedyny teren górzysty na wyspie, gdzie można organizować tego typu wyprawy, podczas których często jest szansa spotkać charakterystyczne dla tego klimatu gatunki zwierząt, jak na przyklad muflonendemiczny rodzaj kozy, występujący w górach.

Wybierając się na rejs do jednego z obszarów objętych ochroną można nie tylko ponurkować podziwiając podwodny świat Sardynii ale także natknąć się na przykład na delfiny.

Naturalnym jest fakt, iż na Sardynii uprawia się sporty wodne, takie jak windsurf, kitesurf, nie tylko dzięki obecności morza ale także częstego wiatru, sprzyjającemu tego typu sportom.

Sardynia jest idealnym miejscem na wyjazdy firmowe, integracyjne, grupowe, ze względu na to, iż aktywności Team Building, różnego rodzaju sporty zwykle połączone są właśnie z niesamowitymi widokami.

Tak jak widzicie, na Sardynię można przyjeżdżać przez cały rok, i na pewno nigdy nie będziecie się tutaj nudzić!

 

Odwiedź Sardynię w dobrym stylu

Na wakacje zaufaj UnlimitedTravelSardinia.com!

(+39) 388 621 7564
Polska - Sardynia
info@unlimitedtravelsardinia.com
×
%d bloggers like this: