fbpx
 

FESTA DELLE DONNE czyli Dzień kobiet

UNLIMITED TRAVEL SARDINIA

Transfery – Wycieczki – Usługi turystyczne na Sardynii

Na wakacje na Sardynii wybierz Unlimited Travel Sardinia!

FESTA DELLE DONNE czyli Dzień kobiet

Według wielu historyków, za pierwowzór Dnia Kobiet można przyjąć obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia.

Święto przypadało na pierwszy tydzień marca i związane było z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością.

W tych dniach mężczyźni obdarowywali kobiety prezentami.

 

Dlaczego obchodzimy Dzień kobiet?

Dzień Kobiet to święto obchodzone 8 marca, które posiada ponad stuletnią historię, związaną z ruchami robotniczymi, które narodziły się w Europie oraz Ameryce Północnej na początku XX wieku.

 

Podczas VII Kongresu Drugiej Międzynarodówki Socjalistycznej, który odbył się w Stuttgarcie w dniach 18-24 sierpnia 1907 roku i w którym uczestniczyło 884 delegatów z 25 krajów, oprócz problemu pozycji, jaką należy przyjąć na wypadek wojny europejskiej czy tematu kolonializmu, poruszono również kwestię równouprawnienia oraz prawa do głosu dla kobiet.

Pod koniec roku 2009, a dokładnie 22 listopada, rozpoczął się w Nowym Jorku wielki strajk dwudziestu tysięcy pracownic zakładów odzieżowych, który trwał do 15 lutego 1910 roku.

Delegatki amerykańskich socjalistek, podczas Drugiej Międzynarodowej Konferencji Kobiet Socjalistycznych, która odbyła się w Folkets Hus (Domu Ludu) w Kopenhadze w dniach 26-27 sierpnia 1910 roku – dwa dni przed otwarciem VIII Kongresu Międzynarodówki Socjalistycznej – zaproponowały aby ustanowić wspólny dzień poświęcony dochodzeniu praw kobiet.

Podczas gdy w Stanach Zjednoczonych dzień poświęcony kobietom, odbywał się w ostatnią niedzielę lutego, w niektórych krajach europejskich – Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Danii – Dzień Kobiet odbył się po raz pierwszy w niedzielę 19 marca 1911 roku.

Data ta została wybrana, ponieważ w Niemczech 19 marca 1848 roku, w czasie rewolucji, król Prus po raz pierwszy musiał uznać potęgę narodu zbrojnego i ustąpić w obliczu groźby buntu proletariackiego. Wśród wielu obietnic, które wtedy złożył, a których później nie dotrzymal, było uznanie prawa do głosowania dla kobiet.

We Francji świętowano 18 marca 1911 roku, w dniu, w którym przypadała czterdziesta rocznica Komuny Paryskiej.

W Rosji, po raz pierwszy obchody dnia kobiet odbyły się w Petersburgu dopiero w 1913 roku, 3 marca, z inicjatywy partii bolszewickiej.

Przerywana została ona przez policję carską, która dokonała licznych aresztowań; w następnym roku aresztowano organizatorów, skutecznie uniemożliwiając organizację imprezy.

Obchody zostały przerwane we wszystkich walczących krajach zaraz po wybuchu I wojny światowej, który miał miejsce w lipcu 1914 roku.

W Petersburgu 8 marca 1917 roku, lokalne mieszkanki przeprowadziły wielką demonstrację domagającą się zakończenia wojny: słaba reakcja kozaków wysłanych na stłumienie protestu sprzyjała kolejnym demonstracjom, które doprowadziły do upadku już wtedy całkowicie zdyskredytowanego caratu, który nie miał już nawet wsparcia sił zbrojnych.

Z tego powodu, aby wyznaczyć dzień wspólny dla wszystkich krajów, 14 czerwca 1921 roku, II Międzynarodowa Konferencja Kobiet-Komunistek, która odbyła się w Moskwie na tydzień przed otwarciem III Kongresu Międzynarodówki Komunistycznej, ustanowiła dzień 8 marca – „Międzynarodowym Dniem Kobiet pracujących”.

We Włoszech Międzynarodowy Dzień Kobiet odbył się po raz pierwszy dopiero w 1922 roku z inicjatywy Komunistycznej Partii Włoch, która obchodziła go 12 marca, w pierwszą niedzielę po pamiętnym już 8 marca.

W tamtych czasach powstał także dwutygodnik Compagna, który 1 marca 1925 r. donosił o artykule Lenina, który wspominał 8 marca jako Międzynarodowy Dzień Kobiet, które odegrały aktywną rolę w walkach społecznych i w obaleniu caratu.

Następnie wydarzenia drugiej wojny światowej, oraz późniejsza izolacja polityczna Rosji i ruchu komunistycznego w świecie zachodnim, przyczyniły się do utraty pamięci historycznej o prawdziwym pochodzeniu tego wydarzenia.

I tak, po drugiej wojnie światowej zaczęły krążyć żne wersje na temat obchodu Dnia kobiet, między innymi te, według których dzień 8 marca czcił śmierć setek robotnic w pożarze nieistniejącej fabryki koszul Cotton o Cottons, który miał miejsce w 1908 roku w Nowym Jorku, prawdopodobnie myląc to z tragedią, która faktycznie wydarzyła się w tym mieście 25 marca 1911 roku – a mianowicie ogromny pożar fabryki Triangle, w którym zginęło 146 pracowników (123 kobiety i 23 mężczyzn, głównie młodzi imigranci pochodzenia włoskiego i żydowskiego).

Inne wersje przytaczały brutalne policyjne represje rzekomej demonstracji związkowej pracowników przemysłu tekstylnego, która odbyła się w Nowym Jorku w 1857 roku, podczas gdy jeszcze inne donosiły o strajkach lub podobnych przypadkach w Chicago, Bostonie lub Nowym Jorku.

We wrześniu 1944 roku w Rzymie utworzono UDI, Unione Donne in Italia (Zwiazek Kobiet we Włoszech) z inicjatywy kobiet należących do PCI, PSI, Partii Akcji, Chrześcijańskiej Lewicy i Demokracji Pracy i to właśnie UDI podjęło inicjatywę świętowania, 8 marca 1945 roku, po raz pierwszy dzień kobiet na wolnych terenach Włoch, podczas gdy w Londynie przyjęto i przesłano do ONZ Kartę Kobiet zawierającą wnioski o równouprawnienie oraz prawo do pracy.

Mimosa czyli symbol dnia kobiet we Włoszech

Wraz z końcem wojny, dzień 8 marca 1946 roku był obchodzony we Włoszech i po raz pierwszy pojawił się jego symbol, mimoza, z polskiego: akacja srebrzysta, która kwitnie od lutego do marca.

Na początku lat pięćdziesiątych, w latach zimnej wojny i okresu, w którym Mario Scelba był prezydentem rady ministrów, rozdawanie 8 marca mimozy lub rozpowszechnianie ‘Noi Donne’, miesięcznika Zwiazku Kobiet we Włoszech, stały się gestem ‘zaprojektowanym po to aby zakłócać porządek publiczny’.

W 1959 roku Senatorki Luisa Balboni, komunistka, Giuseppina Palumbo i socjalistka Giuliana Nenni, przedstawiły projekt ustawy, który uczyniłby Dzień Kobiet świętem narodowym, ale propozycja ta nie została zatwierdzona.

Świętowanie dnia kobiet we Włoszech charakteryzuje się właśnie wręczaniem przez Panów symbolicznych kwiatów mimozy; wiele Pań obchodzi to święto w gronie koleżanek, znajomych kobiet.

Na Sardynii, a dokładniej w miejscowości Orgosolo, znajdującej się w centralnej części wyspy, możemy podziwiać między innymi piękny mural, przedstawiający wydarzenie z dnia 8 marca 1908 roku a mianowicie pożar w którym zgineło 129 kobiet ale także pokazujący walkę kobiet o równouprawnienie.

 

Jedna z naszych wycieczek odbywa się między innymi właśnie do Orgosolo czyli do sardyńskiej stolicy murali:

https://www.unlimitedtravelsardinia.com/project/tajemnicza-barbagia-oraz-obiad-z-pasterzami-2/

 

 

 

 

 

 

Odwiedź Sardynię w dobrym stylu

Na wakacje zaufaj UnlimitedTravelSardinia.com!

(+39) 388 621 7564
Polska - Sardynia
info@unlimitedtravelsardinia.com
×
%d bloggers like this: